Idealna hrana za zdravu i jaku kosu
Kosa je ukras svake žene i jedan od najjačih aduta, pa ne čudi činjenica da veliki deo ženske populacije tvrdi da negovane, sjajne i zdrave vlasi znatno utiču na samopouzdanje i u mnogim situacijama mogu da podignu poljuljano raspoloženje.
U proteklom periodu slavlja i praznovanja, kosa je često trpela, jer je bila izložena različitim hemijskim tretmanima, i feniranju. Kada svemu tome dodamo temperaturne promene tokom poslednja dva meseca, povećan stres krajem godine, kao i loše navike u ishrani, sasvim jasno se mogu sagledati posledice. Kosa u većem obimu opada, postaje suva, a vlasi lako pucaju i ’’cvetaju’’ pri krajevima.
Uravnotežena ishrana, redovna fizička aktivnost i dobro zdravstveno stanje blagotvorno deluju na rast kose. Pored toga, važan je i san jer se tokom spavanja cirkulacija poboljšava, a time i ’’ishrana’’korena kose.
Važnost gvožđa za rast i oporavak dlake
Postepeno, ali dugotrajno opadanje kose, uglavnom se dovodi u vezu sa deficitom gvožđa. Isto tako, znatan gubitak vlasi može da nastupi i posle porođaja, usled pothranjenosti (mršavosti) ili kao posledica rigoroznih dijeta.
Gvožđe ulazi u sastav hemoglobina, supstance koja je neophodna za prenos kiseonika do tkiva. Usled nedostatka gvožđa u organizmu sva tkiva pa time i kosa su loše opskrbljena kiseonikom. Ovaj izuzetno važan mineral daje snagu kosi i ubrzava njen rast. Najbolji izvor gvožđa nalazi se u mesu, džigerici, zrnevlju, lisnatom zelenom povrću, žumancetu, prirodnim sokovima od jabuke, višnje, borovnice, šljive, grožđa (bez dodatka šećera).
Zašto kosa opada?
Alopecija-opadanje kose u kružnom obliku je relativno česta bolest, koja može da se javi u bilo kom životnom dobu, od rane mladosti do zrelih godina. Prvi znaci pored opadanja su pojava peruti, svrab i dlaka koja lako puca. U slučajevima kada kosa opada u takozvanim ’’pečatima’’preporučuje se ishrana bogata cinkom koja hrani kosu od samog korena. Na svakodnevnom meniju savetuje se riba, grašak, pšenične klice, spanać, pečurke, pivski kvasac, mleko, jaja, boranija, sirovo seme suncokreta, vino.
Oprez – začinjena i masna hrana pospešuje seboreju!
Jedan od velikih problema kose je seboreja, preterano lučenje masne supstance (sebuma), koja može biti izazvana nedostatkom, kao i viškom vitamina A.
Ta prekomerna sekrecija sebuma izaziva opadanje kose, a često i akne. Masna kosa je teška i bez sjaja, a što je češće perete ona se brže iznova masti.
Sam uzrok bolesti nije poznat, a važni faktori su genetska predispozicija i delovanje određenih hormona. Veliki uticaj, takođe ima poremećaj probavnog sistema i ishrana bogata mastima, jakim začinima, kao i preterano konzumiranje kafe. Ako kosa opada sa vrha glave, to je pokazatelj da u ishrani postoji višak životinjskih belančevina. Ćelavost sa potiljka ukazuje na preteranu primenu jakih lekova ili droga.
Vitamini, minerali i aminokiseline uvek pomažu
Kosa će blistati ukoliko je opskrbite kompleksom vitamina B, mineralima i aminokiselinama. Svaki deficit uzrokovn lošom ishrnom utiče na njen kvalitet i bujnost. Pivski kvasac je svakako među najpoznatijim prirodnim sastojcima koji mogu da ublaže problem opadanja kose. Zbog obilja B vitamina u svom sastavu, odličan je saveznik u borbi protiv svakodnevnog stresa. S obzirom na to da sadrži dosta cinka koji deluje antioksidacijski, pivski kvasac poseduje i anti aging svojstvo, jer zaustavlja procese starenja ćelija izazvane slobodnim radikalima. Istovremeno ubrzava rast kose.
Izuzetno važnu ulogu u proizvodnji keratina ima vitamin B6, koji se nalazi u bananama, piletini, većini riba i školjki, kukuruzu, puteru od kikirikija,mahunarkama, suvom gvožđu, avokadu.
Za regeneraciju oštećene kose, duž cele dlake savetuje se ishrana bogata pantotenskom kiselinom (vitamin B5). Zajedno sa bakrom, izuzetno je delotvoran u očuvanju prirodne boje kose, jer podstiče njene pigmente.
Hrana bogata vitaminom B5 je pileće i ćureće meso,mahunarke, pečurke, mekinje, citrusi, puno zrno žitarica.
Proso je eliksir za krtu kosu bez sjaja
Kosa postaje krta, sklona pucanju i nema sjaj kada joj nedostaje vitamin F (esencijalna masna kiselina) i jod. U tom slučaju u svakodnevni jelovnik treba uvrstiti hladno-ceđena biljna ulja i pšenične klice.
Kako biste delovali na samu strukturu dlake i vratili joj elastičnost i sjaj, možete koristiti proso. Zbog svog blagotvornog dejstva na regeneraciju vlasi, proso, se od pamtiveka smatra eliksirom za kosu. Lako se vari i najbaznija je žitarica, pa se preporučuje kod problema sa kiselom krvi i upalama kože.
Proso možete pripremiti na sledeći način: Na tri šolje vode kuvajte šolju prosa dok ne provri. Zatim smanjite na minimalnu temperaturu i kuvajte još pet minuta. Na kraju dodajte morske soli po ukusu.
Svakom obroku pripremljenom od kuvanih žitarica, kiselom mleku ili svežim salatama, možete dodati kašiku mlevenog lanenog semena. Na taj način ćete oplementi jelo, ali i ’’nahraniti’’ svoju kosu iznutra.
Dva do tri puta nedeljno riba na tanjiru
Nova istraživanja pokazuju da riblje ulje pozitivno utiče na kvalitet kose. Zato povećajte unos masne ribe kao što je sardina, tuna i losos. Zimi je jedite dva do tri puta nedeljno. Riba je uvek bila sinonim za zdravu hranu, jer sadrži omega 3 masne kiseline koje stimulišu krvotok i rast kose, pospešuju hidrantnost i sprečavaju isušivanje dlake. Rezultate možete da očekujete posle tri meseca, ako na redovnom jelovniku imate i ribu.
Čajevi koji garantuju volumen i bujnost
Od davnina se zna da različiti biljni čajevi mogu biti od velike koristi za regeneraciju vlasišta. Za jačanje korena kose savetuju se čajevi od žalfije, ruzmarina, rastavića, bosiljka, hajdučke trave, peršuna, lavande, matičnjaka…
Ako niste zadovoljni izgledom svoje kose počnite što češće da pijete čaj od lista koprive. Možete koristiti i tinkturu od koprive. U malo vode razredite 30 do 40 kapi tinkture i pijte dvadesetak minuta pre sva tri obroka. Tretman obično traje dva meseca, što zavisi od intenziteta opadanja kose. Preventivni tretman se preporučuje u proleće i na jesen kada kosa pojačano opada.
Mirjana Ljutić, nutricionista