Gojaznost
Gojaznost je bolest koja se ispoljava prekomernim nakupljanjem masti u organizmu i povećanjem telesne težine.
Epidemija ovog oboljenja je širom sveta u stalnom porastu, pa se gojaznost svrstava među vodeće bolesti savremene civilizacije. Gojaznost pored očiglednih estetskih, može da stvori i ozbiljne zdravstvene probleme i da tako utiče na kvalitet života.
Dijabetes je sistemski poremećaj metabolizma, koji se karakteriše povišenim nivoom glukoze u krvi usled smanjene sekrecije, ili smanjenog biološkog dejstva hormona insulina, odnosno u kombinaciji ova dva faktora.
Ko je sve podložan gojaznosti?
Faktori rizika
![](https://www.drgifing.com/wp-content/uploads/2022/07/gojaznost1.png)
Genetika
![](https://www.drgifing.com/wp-content/uploads/2022/07/gojaznost2.png)
Loš stil života
![](https://www.drgifing.com/wp-content/uploads/2022/07/gojaznost3.png)
Nepravilna, neredovna ishrana
Gojaznost, osim što spada u glavne faktore rizika na nastanak široke lepeze kardiovaskularnih oboljenja, ona deluje i indirektno uzrokujući druge bolesti. Gojaznost povećava verovatnoću pojave raznih oboljenja, naročito srčanih, dijabetesa tipa 2, opstruktivne apneje tokom sna, nekih vrsta kancera, artroze i astme.
Kako sprečiti gojaznost?
Možemo delovati preventivno kako bismo sprečili pojavu gojaznosti, što dalje uzrokuje druge zdravstvene probleme.
![](https://www.drgifing.com/wp-content/uploads/2022/07/gojaznost4.png)
Promenite životni stil već danas!
![](https://www.drgifing.com/wp-content/uploads/2022/07/gojaznost5.png)
Primenom adekvatnog režima ishrane (Ishrana dr Gifing), koja ukratko podrazumeva uobročenost, vođenje računa o unosu određenih namirnica u određeno doba dana, kombinacijama namirnica, razmaku između obroka, redukciji prostih šećera.
![](https://www.drgifing.com/wp-content/uploads/2022/07/gojaznost6.png)
Uključujući fizičku aktivnost, najbolje kao kombinaciju brzog i sporog hoda pre obroka (najbolje pre doručka).
Kako izgleda pregled u našem Centru?
Na početku pregleda se popunjava upitnik, na kojem se skreće pažnja na eventualne bolesti u porodici, zdravstvene probleme i drugo što bi značilo lekaru/nutricionisti u proceni.
– Obavlja se merenje sastava tela na savremenoj vagi, InBody analizatoru 770, na osnovu kojeg se dobija detaljni uvid u strukturu tela.
– Radi se test intolerancije na hranu, neinvazivnom metodom (bez vađenja krvi) preko BioKat i Mora aparata i to na preko 600 alergena.
– Nakon testa intolerancije i InBody merenja, nutricionista daje preporuke u vezi ishrane za narednih mesec dana i kreira se individualni jelovnik.
– Pacijent ima pregled i kod lekara gde se analizira telesni sastav, tumače laboratorijski nalazi i savetuje adekvatna suplementacija.
Šta da očekujem nakon pregleda?
U kratkom periodu pacijent oseća više energije, nema nadutost, primećuje se gubljenje santimetara u obimima, bolje spava, manje se zamara.
Na mesečnom nivou se rade kontrolni pregledi, na kojima pacijent dobija ponovni uvid u sastav tela, a napredak prati korekcija jelovnika za naredni mesec.
Oseća se veća energija, zadovoljni ste, obim tela počinje da se smanjuje, a što je najvažnije nakon mesec dana, povišeni parametri u krvi se vraćaju u normalu (holesterol, trigliceridi…).